X
تبلیغات
پخش زنده جام جهانی
دوشنبه 15 شهریور‌ماه سال 1389 ساعت 21:27

 جغرافیای آسمانی کعبه شکست!

در تمام نقاط جهان و میان همه اماکن مقدس مذهبی هیچ بنایی تا کنون مجال و جرأت قد برافراشتن به این قد و قواره را نداشته است. اما "برج هتل" که یکی از برجهای هفتگانه ابراج البیت است با ارتفاع 601 متر حتی اجازه نمی‌دهد شما تصویری از مسجد الحرام، گلدسته‌ها و پهنای آسمان داشته باشید.

 این مجموعه از هفت برج تشکیل شده که بلندترین برج این مجموعه "برج هتل" نام دارد.
 

رقم دقیق هزینه شده برای مجموعه ساختمان بنا مشخص نیست اما گمان می‌رود بیش از ۳ میلیارد دلار آمریکا باشد. هتل در مجاور مسجد الحرام است و ظرفیت 100 هزار میهمان را دارد. چهار مرکز خرید و تفریح، پارکینگ با ظرفیت بیش از هزار خودرو، سالن کنفرانس با ظرفیت 1500 نفر، مسجدی با ظرفیت 3500 نمازگزار، چندین هتل 5 ستاره، دو باند ویژه فرود هلیکوپتر و ... از دیگر بخشهای این مجموعه عظیم هستند.

ساعتی به بزرگی شش برابر ساعت "بیگ بِن" لندن در بلندترین نقطه این هتل نصب شده است. به گفته مسئولین سعودی این ساعت که موسوم به "برج سلطنتی ساعت مکه" است با فرا رسیدن ماه رمضان (دهم آگوست) راه اندازی شد. ساعت این برج چهل و پنج متر طول و چهل و سه متر عرض دارد و به نمادی از این مجموعه هفت برج در حال ساخت بدل می شود.

مسئولان سعودی می گویند هدف از نصب چنین ساعتی در مکه این است که یک و نیم میلیارد مسلمان جهان از این پس به جای استفاده از زمان به وقت گرینویچ یا همان
GMT از زمان اسلامی یا Islamic Mean Time) IMT
) استفاده کنند.

تا چند سال پیش بلندترین بنای مُشرف به صحن مسجدالحرام، قصر ملک فهد پادشاه پیشین مملکت عربی سعودی بود که بر بلندای ابوقُبیس، صدها متر فراتر از کعبه نشسته بود. میهمانان خاص پادشاهی سعودی در ایام حج در این قصر ضیافت استراحت می‌کردند تا ضمن انجام اعمال از آن بلندا ناظر صحن مسجد و طواف حاجیان باشند. اما امروزه دیگر این بنا در برابر برج در دست ساخت "ابراج البیت" کوچک می‌نماید.

در تمام نقاط جهان و میان همه اماکن مقدس مذهبی هیچ بنایی تا کنون مجال و جرأت قد برافراشتن به این قد و قواره را نداشته است. برج اصلی با ارتفاع 601 متر در کنار شش برج بزرگ دیگر حتی اجازه نمی‌دهد شما تصویری از مسجدالحرام، گلدسته‌ها و پهنای آسمان داشته باشید.  سازندگان این مجموعه عظیم شرکت مجموعة بن لادن السعودیة (متعلق به خانواده اسامه بن لادن) و معمار آن شرکت دار الهنداسه است.

 در حوزه میراث فرهنگی و بناهای تاریخی معمول است که  بنای دیگری نباید ارتفاعی بالاتر از بنای مشخص شده داشته باشد زیرا به فضای معماری محوطه لطمه زده و خط افق شکسته می شود. به طور مثال حساسیت های داخلی و خارجی (از جمله یونسکو) در زمینه میدان نقش جهان اصفهان را می توان نام برد. حال سکوت یونسکو در قبال این بنای بی نظیر ادیان الهی قابل تامل می نماید.البته نباید فراموش کرد که کعبه با انکه قدیمی ترین بنایجهان است اما در یونسکو به ثبت نرسیده یا بهتر بگوییم دولت سعودی نمی خواهد ثبتی صورت بگیرد تا گیری هم به وجود نیاید.

ساخت بناهای عظیم در کشورهای اسلامی امر مذمومی نیست و در جای خود نشانه توسعه و آبادانی است. مطرح کردن زمان اسلامی نیز در برابر زمان گرینویچ در جای خود پذیرفتنی است ، ولی آیا روش بهتری برای این منظور نبود؟ به هر حال گمان می رود بنا کردن این ساختمان درست در جوار حرم الهی به عنوان مقدس ترین بنای مسلمانان جهان علاوه بر اشراف بنای دست ساز بشر عصر حاضر در برابر بنای ابراهیمی و نبوی کعبه ، موجب بر هم زدن تمرکز زائران خانه الهی از انجام صحیح مناسک خواهد بود. اگر چه بر این موضوع ایراد شرعی عنوان نشده است.

این هتل 7 ستاره با 601 متر ارتفاع، مرتفعترین هتل دنیا و بلندترین برج عربستان است. از نظر حجم با یک میلیون و 500 هزار مترمربع مساحت، همراه با ترمینال شماره 3 فرودگاه دبی، عنوان بزرگترین ساختمان جهان را از آن خود کرده است. همچنین بعد از برج خلیفه دبی (با 828 متر ارتفاع)، این بنا بلندترین سازه ساخته شده توسط بشر نیز محسوب می شود. دیگر برجهای این مجموعه هاجر، زم زم، مقام، قبله، صفا و مروه نام دارند که بجز مقام و قبله، ساخت بقیه برجها تکمیل شده و این دو برج باقیمانده همراه با برج هتل تا پائیز 2010 افتتاح می شوند. 


del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo